Viena dažniausių odos problemų – aknė, arba paprastieji spuogai („acne vulgaris“). Spuogai ant veido ir paauglystė dažnai žengia kartu, tačiau kartais aknė neapleidžia ir suaugusiųjų. Aknė kamuoja ir pasiekusius brandesnį amžių, ypač, jei paauglystės metais ji nebuvo gydoma, galvojant, kad savaime praeis. Aknės gydymas nėra itin paprastas – tai lėtinė uždegiminė odos liga, reikalaujanti kruopštaus gydymo. Aknės arba kitaip, spuogų gydymas lazeriu – tai inovatyvus ir ypač veiksmingas būdas siekiant įveikti aknę.
Norint įveikti aknę (odos bėrimus), rekomenduojama pirmiausia atvykti į dermatovenerologo konsultaciją, kurios metu gydytojas įvertins odos būklę ir paskirs individualiai Jums tinkamą aknės gydymo planą.
Procedūra tinkama įvairaus amžiaus vyrams ir moterims, kuriems nustatyta aknė. Procedūra neatliekama vartojantiems „Roaccutane“ vaistus, turintiems pūslelinę (herpes virusas), gydomoje vietoje esant žaizdoms, infekcijai. Ar procedūra jums tinkama, tiksliau sprendžia gydytojas.
Aknės gydymo lazeriu rocedūrų skaičius priklauso nuo aknės formos ir sunkumo laipsnio, tačiau paprastai skiriami 4–8 seansai.
Fotodinaminė terapija (PDT) yra neinvazinė terapija, kuriai taikomas šviesos gydymas kartu su fotosensibilizuojančia medžiaga, paprastai 5-aminolevulino rūgštimi (ALA). Fotosensibilizuojanti medžiaga tepama ant odos, todėl oda tampa imlesnė šviesai.
Užtepus fotosensibilizuojančią medžiagą, taikomas gydymas šviesa. PDT iš pradžių patvirtino Maisto ir vaistų administracija (FDA) vėžiui gydyti ir dažnai naudojamas gydant aktininę keratozę, šiurkščius, pleiskanojančius odos darinius, atsiradusius dėl ilgalaikio saulės poveikio. Dabar jis skelbiamas kaip saugus ir veiksmingas spuogų gydymui.
ALA-PDT spuogų (aknės) gydymo rezultatai yra daug žadantys. Kai kurie tyrimai parodė reikšmingą spuogų atsiradimo sumažėjimą, odos tekstūros pagerėjimą ir spuogų sukeltų randų minkštėjimą bei sumažėjimą. Kai kurie pacientai net pranešė, kad aknė sumažėjo 50–75 %. PDT gali būti naudojamas vidutinio sunkumo ar sunkiems cistiniams spuogams gydyti ir gali duoti panašius rezultatus, kaip ir naudojant Accutane (izotretinoinas, vaistas nuo sunkių spuogų).
Manoma, kad PDT sumažina odos riebalines liaukas. Taip pat suma-ina riebalų kiekį porose ir taip sumažiną komedonus. Tiems, kurie turi vidutinio sunkumo ar sunkę aknės formą, kurie blogai reaguoja į tradicinį vietinį gydymą, tai gera gydymo alternatyva.
ALA-PDT taip pat gali sunaikinti bakterijas, sukeliančias spuogų atsiradimą, ir normalizuoti negyvų odos ląstelių išsiskyrimą folikuluose. Taip pat ši procedūra pagerina bendrą odos tekstūrą ir naikina spuogų sukeltus randus.
Dauguma trumpo kontakto fotodinaminės terapijos procedūrų prasideda mikrodermabrazija, siekiant pašalinti negyvų ląstelių perteklių nuo odos paviršiaus ir pagerinti ALA prasiskverbimą. Tuomet ant odos užtepama fotosensibilizuojanti medžiaga (ALA), oda nedelsiant apdorojama (dažniausiai mėlyna šviesa) 15-18 minučių.
• Prieš procedūrą oda yra nuvaloma veido valikliu.
• Oda nuriebalinama specialiu skysčiu.
• Ant paruoštos gydymui odos vietos užtepama 5-ALA tirpalu ir paliekama, kad įsigertų į odą 30 – 60 minučių (neskausminga).
• Tuomet 5-ALA tirpalas aktyvuojamas fotodinaminės terapijos aparato skleidžiamomis specialaus ilgio šviesos bangomis 15-18 minučių.
• Gali būti naudojamas ne tik mėlynos spalvos šviesos ilgio banga, bet ir kelių skirtingų ilgių šviesos bangos, kad pasiektume gilesnius odos sluoksnius, siekiant geriausio norimo gydymo efekto.
• ALA-PDT gydymas yra toleruojamo skausmo. Po procedūros jūsų oda atrodys lyg būtų stipriai įdegusi saulėje. Per ateinančias 48 val. privalote vengti buvimo ryškioje šviesoje ir juo labiau saulėje.
• Po procedūros praėjus nuo 2 iki 6 dienų (priklausomai nuo gydytojo paskirto 5-ALA stiprumo), nesveikos odos ląstelės pradės luptis ir pačios nukris, tose vietose palikdamos naujai susiformavusią sveiką odą.
• Šis neinvazinis Fotodinaminės ALA-PDT terapijos gydymas yra pripažintas visame Pasaulyje. Nors ši terapija skausminga, po procedūros nelieka jokių randų, o rezultatai yra stulbinantys, kalbantys patys už save.
Fotodinaminė terapija su TriWings LL – tai viena efektyviausių ir stipriausių pasaulyje LED fotodinaminė gydymo sistema, jungianti kelias šviesos spalvas, kuri sukelia audinių sąveiką, sumažina oksidacinį stresą, mažina skausmą, uždegimus, gydo sergančią ir pažeistą odą, slopina ir užkerta kelią senėjimui. Vienu metu gali naudoti 1-3 LED šviestuvus su skirtingomis šviesomis reikiamoms problemoms spręsti. Visiško šalutinio poveikio neturinti sistema, leidžia net jautriausios odos savininkams puoselėti odą bei pasiekti teigiamų rezultatų.
Kiek procedūrų reikia?
Rekomenduojama atlikti 4 – 8 procedūrų kursą 1 – 2 kartus savaitėje, tačiau individualiai Jums tinkamą gydymą parinks gydytojas. Vieno seanso trukmė svyruoja nuo 8 iki 30 min. priklausomai nuo reikalingo gydymo.
Kontraindikacijos
1. Epilepsija ir patiriami traukuliai;
2. Fotojautrumą galinčių sukelti vaistų, papildų ar kosmetikos priemonių vartojimas.
Ką būtina žinoti prieš procedūrą?
Prieš pasirenkant atlikti fotodinaminės šviesos terapiją, būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Lazeris pasižymi saugia ir unikalia technologija, efektyviais rezultatais. Šiuolaikinis medicininis lazeris SOLRAY naudoja intensyviai impulsinį šviesos šaltinį (ang. IPL – Intense Pulsed Light).
Aknei gydyti naudojamas vienas pažangiausių lazerių – IPL SOLRAY. Lazeris skleidžia 640 nm spindulius, kurie geriausiai veikia uždegimines aknės vietas, nepažeisdami aplinkinių audinių. Uždegimo židinyje sutrinka kraujo apytaka, sumažėja riebalinių liaukų aktyvumas, odos raudonis, todėl oda sveiksta, lygėja ir gražėja. Šiuolaikinis AMI kompanijos medicininis lazeris SOLRAY naudoja intensyviai impulsinį šviesos šaltinį (ang. IPL – Intense Pulsed Light). Inovatyvus lazeris naudojamas šioms problemoms spręsti: pigmentinių dėmių šalinimas, kraujagyslių gydymas, spuogų naikinimas (aknės gydymas), plaukų šalinimas.
Aknės klasifikacijai ir gydymui įtakos turi ir jos tipas. Gali būti aktyvi arba neaktyvi aknės forma:
Gydytojo sudarytas gydymo planas priklauso nuo jūsų amžiaus, aknės tipo ir sunkumo. Esant aktyviai „propionibacterium“ aknės bakterijai, gali būti skiriamas medikamentinis gydymas. Esant išnykusiai bakterijai – dermatovenerologas gali skirti lazerines procedūras, fotodinaminės terapijos procedūras reikalingoms veido zonoms. Pavyzdžiui, gali tekti tepti paskirtus vaistus ant pažeistos odos du kartus per dieną kelias savaites. Dažniausiai ir paskirti geriamieji vaistai naudojami kartu su kitu gydymo būdu. Nėščių moterų gydymo galimybės yra ribotos dėl šalutinio poveikio rizikos.
Daugumos lengvos formos aknės gydymas ir prevencija dažnai apima tinkamą odos priežiūrą vietiniais retinoidais ir kartais vaistais, tokiais kaip salicilo rūgštis, benzoilo peroksidas ar antibiotikai.
Moterims taip pat gali būti naudojami kombinuoti geriamieji kontraceptikai ir antiandrogenų terapija.
Įprasta minimali gydymo trukmė yra 6–8 savaitės, tačiau gali būti skiriama iki 12–18 savaičių ir ilgiau.