Šis tyrimas suteikia naudingos informacijos apie inkstų audinį ir jo darinius, padeda išsiaiškinti skausmo priežastis inkstuose. Šio tyrimo pagalba galima ištirti jų cistas ir kietuosius darinius: inkstų vėžį, gerybinius navikus, akmenis. Inkstų echoskopijos metu galima įvertinti, ar nėra šlapimo nutekėjimo problemos, vadinamos hidronefroze.
Inkstų echoskopija atliekama uždedant zondą ant pilvo arba šono – pacientas guli ant nugaros arba ant šono, ant odos užtepamas vandens pagrindu pagamintas gelis, kuris pagerina bangų sklidimą, sujungdamas tarpą tarp odos ir zondo . Jutiklis, kuris prispaudžiamas prie odos, slysta odos paviršiumi ir perduoda duomenis atgal į kompiuterį, kad atvaizduotų organo vaizdą.
Šlapimo pūslės echoskopijos metu įvertinama šlapimo pūslės sienelė ir jos turinys. Įvertinti šlapimo pūslės divertikulus, šlaplės pakitimus (ureterocele, šlaplėje įstrigusius akmenis), šlapimo pūslės navikus. Taip pat galima stebėti šlapimo pūslės akmenligę, kraujo ar drumstumo nuosėdas, išmatuoti likutinį šlapimą.
Šis tyrimas diagnozuoja gerybinę prostatos hiperplaziją. Prostatos liaukos echoskopija padeda įvertinti priešinės liaukos dydį, trečiosios papildomos prostatos skilties buvimą ar nebuvimą, netiesioginius priešinės liaukos uždegimo (prostatito) požymius – kalcifikacijas prostatos liaukoje. Taip pat galima diagnozuoti specifinius prostatos užsikimšimus.
Šlapimo pūslės ir prostatos echoskopija atliekama aparato jutiklį padėjus ant pilvo apačios, žemiau bambos – pacientas guli ant nugaros, o ant odos užtepamas gelis, kuris pagerina bangų sklidimą, sujungdamas tarpą tarp odos ir utiklio. Jutiklis, kuris prispaudžiamas prie odos, slysta odos paviršiumi ir perduoda informaciją atgal į kompiuterį, kad atvaizduotų organą.
Šio tipo ultragarsu įvertinamas sėklidžių tūris, sėklidžių vientisumas ir prielipo dydis. Sėklidžių echoskopija turėtų būti atliekama, jei įtariamas sėklidžių vėžys, jei sėklidėje apčiuopiamas gumbas ar netipinė masė arba jei įtariamas sėklidės uždegimas (orchitas). Taip pat įvertinami aplinkiniai kapšelio audiniai, gali būti diagnozuojamas sėklidžių vandenė (hidrocelė) ir sėklidžių cistos (spermatocelė).
Konsultacija su gydytoju echoskopuotoju-radiologu
Ant tiriamos vietos užtepama speciali želė, didinanti odos pralaidumą ultragarsui. Gydytojas vedžioja echoskopo daviklį po tiriamą vietą, prietaiso ekrane stebėdamas ir analizuodamas matomą vaizdą
Rezultatų aptarimas, rekomendacijų pateikimas
Echoskopija yra greitas, nežalingas ir neinvazyvus metodas asmens sveikatai ištirti. Šis tyrimas leidžia įvertinti minkštųjų audinių, organų, kraujagyslių ir kt. būklę, pastebėti neįprastus audinių pakitimus, diagnozuoti ligas
Echoskopinio tyrimo metu galima pamatyti cistinius, vėžinius ar kitus darinius, neretai dar prieš žmogui pajuntant ligos simptomus
Ultragarso tyrimas parodo ar nėra organų anatominių pakitimų. Norint įvertinti organų veiklą, reikia atlikti kraujo ir (ar) šlapimo tyrimus
• Pasiruošimas pilvo organų echoskopijai: apie 4–5 val. reiktų susilaikyti nuo valgymo ir skysčių vartojimo. Vakare prieš tyrimą vengti produktų skatinančių pilvo pūtimą. Šlapimo pūslė turi būti pilna.• Pasiruošimas uropoetinei (inkstai, šlapimo pūslė) ir lytinių organų echoskopijai: prieš tyrimą šlapimo pūslė turi būti pilna.• Skydliaukės, krūtų, kraujagyslių, limfmazgių echoskopijai pasiruošimas nereikalingas.