Prakaitavimas yra natūralus žmogaus organizmo būdas išvengti perkaitinimo, atliekama termoreguliacinė funkcija. Padidėjęs prakaitavimas aukštos temperatūros, streso ar sporto metu taip pat yra normali reakcija, tačiau kai kurie gausiau prakaituoja ne tik minėtomis sąlygomis, bet ir ramybės būsenoje. Tokiu atveju gali būti diagnozuojama hiperhidrozė, arba padidėjęs prakaitavimas. Prakaitavimo gydymas, suleidžiant botulino injekcijas – vienas iš veiksmingiausių gydymo būdų. Botulinas sustabdo nervinių ląstelių galūnių, veikiančių ekrinines (prakaito) liaukas, funkcionavimą ir taip sustabdo prakaitavimą.
• Prakaitavimo gydymas botulinu yra itin efektyvus būdas sumažinti prakaito kiekį, nes botulinas sustabdo nervinių signalų priėmimą prakaito liaukose, todėl jos tiesiog nebegauna nurodymo prakaituoti.• Botulino toksino injekcijos išsprendžia prakaitavimo sukeliamus nepatogumus, padeda labiau pasitikėti savimi, sumažina nerimą dėl kvapo ar šlapių dėmių ant rūbų.• Procedūra padeda sumažinti prakaitavimą vidutiniškai 87 %, tad rezultatai su botulino toksino injekcijomis yra labai aukšti.
• Procedūra gali būti atliekama ir moterims, ir vyrams, kurie nori sumažinti pažastų, delnų, pėdų ir kitų probleminių sričių prakaitavimą.• Prakaitavimo gydymas botulino injekcijomis netaikomas nėščiosioms ir žindančioms moterims, esant neurologiniams raumenų sutrikimams. Prakaitavimo gydymas botulino toksino injekcijomis nerekomenduojamas jaunesniems nei 18 metų asmenims, esant alergijai botulinui ar odos infekcijai injekcijų vietoje.• Konsultacijos metu būtinai informuokite gydytoją, jeigu sergate raumenų ir nervų ligomis, jeigu jums buvo atliktos botulino procedūros, turite kraujavimo problemų, planuojate chirurginę operaciją, esante nėščia arba maitinate krūtimi.
Užtenka vienos prakaitavimo mažinimo procedūros botulino toksino injekcijomis. Ji būna veiksminga 6 mėnesius, tačiau dažniau atliekant procedūras injekcijos poveikis ilgėja.
• Procedūrą atlieka kvalifikuotas gydytojas. Procedūra saugi ir paprasta, o po jos nereikalinga jokia ypatinga jūsų darbinę veiklą ar laisvalaikį ribojanti priežiūra, tačiau procedūros dieną rekomenduotina vengti kaitintis saunoje ar užsiimti prakaitavimą sukeliančia intensyvia fizine veikla.• Iš pradžių procedūros vieta dezinfekuojama, jums pageidaujant galima atlikti ir anestetinio (skausmą mažinančio) gelio aplikaciją. Į poodinį pažastų sluoksnį labai plona adata, maždaug kas 2 centimetrus įšvirkčiamas botulino toksinas. Vidutiniškai vienos pažasties srityje atliekama 10–15 labai mažos dozės injekcijų. Procedūra abiejų pažastų srityje trunka maždaug pusvalandį.
Po procedūros kelias valandas reiktų negulėti, nenaudoti kosmetinių priemonių, nesikaitinti pirtyje ar panašiose vietose, taip pat laikytis kitų gydytojo rekomendacijų.
Prakaitavimo mažinimas botulino toksino injekcijomis trunka apie 30 minučių.
Daugiau visai nebūtina jaustis droviai ir nejaukiai, baimintis aukščiau pakelti rankas ar rinktis tamsių spalvų drabužius, nes atsakymas čia pat – botulino injekcijos gausaus prakaitavimo sustabdymui. Kartais prakaituoti pradedama daugiau nei įprastai, o prakaitavimą gali lydėti karščiavimas, krūtinės skausmas, dusulys, greitas širdies plakimas, svorio mažėjimas. Tai gali signalizuoti apie onkologines, infekcines ar endokrinines ligas. Todėl esant pagrindo manyti, kad gausus prakaitavimas yra ligos simptomas, būtina diagnozuoti ir gydyti patį susirgimą. Šiais atvejais botulino injekcijos gali veiksmingai mažinti prakaitavimo simptomus.
Prakaitavimas – natūrali organizmo reakcija, skirta kūno vidaus temperatūrai reguliuoti. Ant odos išsiskiriantis prakaitas aušina organizmą. Prakaitą gamina milijonai prakaito liaukų, esančių beveik viso kūno odos paviršiuje. Normalu, kai prakaituojame tada, kai yra šilta, užsiimame fizine veikla, karščiuojame, esame supykę ar išsigandę.
Gausus prakaitavimas (hiperhidrozė) tampa problema, kai daug prakaituojama ilsintis, nesant aukštai aplinkos temepratūrai, kai prieš sveikinantį ranko paspaudimą nuo delno tenka valyti prakaitą, dieną dažnai braukiate prakaitą nuo kaktos, prakaitavimas kelia nepatogumų darbe - reikia rinktis tamsių spalvų drabužius ar dėvėti švarkelius tik tam, kad paslėpti prakaito dėmes. Jei gausiai prakaituojate gali būti, kad išsivystė hiperhidrozė, taip vadinamas padidėjęs prakaitavimas.
Botulino toksinas yra anaerobinių bakterijų („Clostridium botulinum“) sintetinamas neurotoksinas, kuris sutrikdo nervinio impulso perdavimą. Botulinas slopina į prakaito liauką peruodamus nervinius impulsus, todėl prakaito liaukos nustoja funkcionuoti ir neišskiria prakaito. Pasibaigus botulino poveikiui prakaito liaukų veikla pilnai atsistato.
Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad per didelio pažastų, delnų, pėdų prakaitavimo gydymas botulino toksinu yra veiksmingas ir ir efektyvus. Botulino injekcijos prakaitavimą pažastyse sumažina 82–87 %. Pirmuosius rezultatus pastebėsite praėjus 2–4 dienoms po gydymo. Prakaitavimas sustabdomas maždaug 6–8 mėnesiams, nors priklausomai nuo fiziologinių organizmų ypatumų, tai gali trukti ir 12–14 mėnesius. Publikuotų klinikinių tyrimų duomenimis, praėjus šiam laikotarpiui, botulino injekcijas prakaitavimo stabdymui galima pakartoti.
Nereikėtų baimintis, kad botulino toksinas gali pakenkti, nes procedūrą atlieka kvalifikuotas gydytojas. Be to, botulino toksinas įšvirkščiamas tik į poodinį sluoksnį, kuriame išsidėsčiusios prakaito liaukos, ir veikia tik toje vietoje. Procedūros metu toksinas nepatenka nei į kraujotaką, nei į virškinamąjį traktą, todėl nesukelia jokių neigiamų pašalinių įprastines organizmo funkcijas trikdančių poveikių.
Prakaitavimas yra pagrindinis žmogaus kūno termoreguliacijos būdas, apsaugantis nuo perkaitimo, tačiau pažastyse yra mažiau nei 2 proc. visų žmogaus prakaito liaukų, todėl visiškai nereikėtų baimintis, kad sustabdžius šių prakaito liaukų veiklą, kūno termoreguliacijos funkcija bus sutrikdyta. Dėl tos pačios priežasties visiškai nepagrįsti ir nuogastavimai, kad botulino injekcijos pažastų srityje padidins prakaitavimą per prakaito liaukas, išsidėsčiusias kitose srityse.
Pirmiausiai reikėtų pradėti nuo gydytojo konsultacijos, nes prakaitavimą gali sukelti įvairios priežastys. Taip vadinamąjį pirminį prakaitavimą sukelia pernelyg aktyvi prakaito liaukų veikla. Moteris gausus prakaitavimas gali varginti klimakteriniu laikotarpiu. Jis taip pat gali pasireikšti įvairaus amžiaus nervingiems, jautriems, nuolat stresą patiriantiems žmonėms. Šiuo atveju, toks modernus gydymo metodas kaip botulino injekcijos gali būti labai veiksmingas.
Plastikos chirurgijos gydytoja
Dermatovenerologas