fbpx

Ko griebtis pastebėjus išsiplėtusias kojų venas? – gyd. Angiochirurgas atsako į Jūsų labiausiai užduodamus klausimus.

Greičiausiai kiekvienas turime savo aplinkoje žmonių, kuriuos vargina išsiplėtusios kojų venos. Dėl nepasitenkinimo savo kojų išvaizda, artėjant vasarai vėl girdime nuogąstavimus, kad mylima suknelė ir toliau kabės spintoje nepaliesta, o maudymosi sezonas bus ir vėl neatidarytas. Ši kosmetinė liga neturėtų sukelti diskomforto jausmo ir neleisti mėgautis įprastais pomėgiais, nes laiku suskubus gydyti venų varikozę, galima dar tą pačią dieną sugrįžti į įprastą gyvenimo būdą! Plačiau apie venų varikozę ir jos gydymo metodus kalba gyd. angiochirurgas Martynas Laukaitis, kuris atsako į Jūsų labiausiai užduodamus klausimus.

Kaip dažnai žmonės serga venų varikoze? Dažniau serga moterys ar vyrai? Kokiame amžiuje?

Įvairių mokslinių studijų duomenimis venų varikoze gali sirgti iki 30 proc. žmonių, t. y. kas trečias – ketvirtas asmuo populiacijoje, gali turėti simptominę ligą arba simptomų nesukeliančių pakitimų. Venų varikozė dažniau pasireiškia moterims. Varikozinės venos gali išryškėti bet kokiame amžiuje, nes liga yra linkusi progresuoti, todėl dažnai pastebima su laiku.

Kokie veiksniai daro įtaką venų varikozės, arba išsiplėtusioms venoms, atsirasti?

Jau minėta moteriška lytis, taip pat paveldimumas. Kiti veiksniai, kurie didina spaudimą venų sistemoje ir skatina venų varikozę, yra nėštumas, ilgas stovėjimas – pavyzdžiui, nuolatinis stovimas darbas, amžius, rūkymas, nutukimas, fizinio aktyvumo trūkumas. Įtakos atsirasti varikozei taip pat gali turėti traumos arba buvę uždegimai.

išsiplėtusios kojų venos

Kokius simptomus jaučiantys žmonės turėtų kreiptis į gydytoją angiochirurgą?

Į kraujagyslių chirurgą galima kreiptis pajutus kojų nuovargį, maudimą, sunkumo jausmą, tinimą ar tiesiog išryškėjus paviršinėms venoms. Pacientai neretai kreipiasi ir dėl kosmetinių indikacijų – išryškėjus smulkiems kapiliarams odoje, kurie sukelia diskomfortą.

Martynas Laukaitis

Kas gali nutikti, jei nebus gydoma venų varikozė?

Venų varikozė yra linkusi progresuoti, todėl negydant didėja paviršiniai veniniai mazgai, progresuoja odos pakitimai, stiprėja simptomai.

Kokias komplikacijas gali iššaukti negydoma venų varikozė?

Venų varikozė retai sukelia grėsmingų komplikacijų. Dažniau nei sveikiems žmonėms gali pasireikšti paviršinių venų uždegimas su tromboze, vadinamas tromboflebitas, tačiau ši komplikacija dažniausiai yra gerybinės eigos, praeina paskyrus vaistus ir gyvybei grėsmės nekelia. Esant įsisenėjusiai varikozei gali atsiverti sunkiai gyjančios opos kojose, kurias pagydyti reikia didesnių pastangų.

Į ką atsižvelgiama parenkant tinkamą venų varikozės gydymo metodą? (gydymo metodai: flebektomija, gydymas bioklijais, lazerinė flebektomija, skleroterapija)

Prieš parenkant gydymą, visuomet reikia atlikti echoskopinį tyrimą, įvertinti venų vožtuvų būklę ir kitą patologiją ir parinkti tinkamiausią gydymo būdą kiekvienam pacientui pagal jo būklę ir lūkesčius. Esant paviršinių venų ligai, pirmas gydymo metodas beveik visada yra venų operacija lazeriu, rečiau – atviros chirurginės venų operacijos, arba venų klijavimas specialiais klijais. Smulkesnėms venoms pašalinti, ar esant kliūtims chirurginiam gydymui dėl įvairiausių priežasčių, taikoma skleroterapija – vaisto injekcijos į venas ar kapiliarus, dėl kurio poveikio, kraujagyslės sunyksta mėnesio eigoje.

Kokios yra kiekvienos venų varikozės gydymo procedūros kontraindikacijos?

Paviršinių venų gydymo procedūrų rizika apskritai yra nedidelė ir retam pacientui negalima pritaikyti jokio invazinio gydymo. Kontraindikacijos yra nėštumas ir žindymas, alergijos procedūrų metu naudojamiems vaistams, ūmios ligos – uždegimai, infekcijos. Net ir negalint atlikti procedūrų, dažnai venų varikozę galima veiksmingai gydyti pritaikant kompresinę kojinę.

Ar gali metų laikas (sezoniškumas) daryti įtaką venų varikozės gydymui?

Nežymiai – beveik po visų gydymo procedūrų rekomenduojama nešioti kompresinę kojinę. Esant karštiems orams tai gali sukelti diskomfortą, todėl daugiau pacientų renkasi vėsesnį metų laiką.

Ar po venų varikozės gydymo procedūrų reikalinga speciali priežiūra, hospitalizacija, ar reikia atsisakyti aktyvių laisvalaikio veiklų?

Operuojant lazeriu, pacientai išvyksta į namus tą pačią dieną. Priežiūra po operacijos nėra sudėtinga, dažnai tvarsčių keisti nebūtina, siūlų taip pat nebūna. Nuo aktyvaus sporto reikia susilaikyti savaitę laiko, kol sugyja žaizdelės. Skleroterapija atliekama ambulatorijos sąlygomis, todėl užtrunka iki valandos, tačiau dažnai reikia ne vienos procedūros, o kelių injekcijų.

Ar yra juntamas skausmas kiekvienos procedūros metu?

Operacijos metu atliekamos nuskausminamųjų vaistų injekcijos aplink operuojamas venas, todėl pacientai jaučia kelis adatos dūrius. Skleroterapiją atliekama labai plonomis adatomis, todėl skausmą galima lyginti su uodo įkandimu.

Ar po gydymo liga gali atsinaujinti?

Taip, venų varikozė yra linkusi atsinaujinti ir progresuoti. Mokslinių studijų duomenimis, po chirurginio gydymo lazeriu per 10 metų varikozė vėl atsiranda net iki 50 proc. pacientų. Kartais tai reikia vertinti, kaip atsinaujinimą, kartais, kaip ligos progresavimą, kitose venų kamienuose. Skleroterapiją galiausiai taip pat gali tekti kartoti. Privalumas yra tas, kad net ir atsinaujinus ligai, galima pakartotinai pritaikyti tuos pačius gydymo metodus.

Kokias profilaktines priemones siūlote pacientams, norintiems išvengti venų varikozės?

Profilaktika yra susijusi su anksčiau išvardintais rizikos veiksniais – rekomenduojamas fizinis aktyvumas, vengti žalingų įpročių, koreguoti antsvorį. Jei yra veiksnių, kuriuos elgsena koreguoti sunku – tokių, kaip darbo pobūdis, nėštumas – rekomenduojama kompresinė terapija, dėl jos visada galima pasitarti su gydytoju arba specializuotose vaistinėse.

Kviečiame jau dabar registruotis gyd. angiochirurgo konsultacijai! 

Daugiau apie konsultaciją skaitykite čia

Užsiregistruokite procedūrai

Gaukite atsakymus į visus rūpimus klausimus užsiregistravę konsultacijai. Registruokitės el. paštu arba susisiekite su mumis numeriu (8-640)45761.

Shopping Basket

Užsiregistruokite procedūrai