Elektrinė raumenų stimuliacija (EMS) – tai elektroterapijos metodas, kuriuo elektriniais impulsais skatinamas raumenų susitraukimas. Ši procedūra padeda stiprinti silpnus raumenis, mažinti patinimą, malšinti skausmą ir skatinti žaizdų gijimą. Neuroraumeninė elektrinė stimuliacija veikia periferinius nervus, sukeldama raumenų susitraukimus. Impulsai generuojami specialiu prietaisu ir per elektrodus, kurie tvirtinami prie odos, perduodami raumenims.
Nuskausminanti elektrostimuliacija, dar žinoma kaip transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija (TENS), yra terapija, naudojanti žemos įtampos elektros srovę skausmui malšinti. Ši terapija efektyviai sumažina skausmo intensyvumą. Elektros impulsai perduodami per elektrodus, kurie dedami ant skausmo zonos ar šalia jos, ir per odą siunčiami į nervines skaidulas. Impulsai blokuoja skausmo signalus, perduodamus į smegenis.
Procedūra atliekama ,,StimaWell” aparatu
Elektrinės raumenų stimuliacijos veikimo principai
Kai raumenys susitraukia maksimaliai, aktyvuojasi apie 30% raumenų skaidulų, o likusios 70% lieka neaktyvios ir laukia savo eilės, kol pirmosios pavargsta. Naudojant EMS, galima elektra stimuliuoti šias neveikiančias raumenų skaidulas, taip padidinant jų jėgą.
EMS taip pat gerina nervų laidumą. Norint, kad smegenys išmoktų greitai perduoti signalus raumenims per efektyviausius nervų kelius, reikia apie 10 000 pakartojimų. Kuo dažniau raumenys susitraukia, tuo geriau organizmas išmoksta aktyvuoti raumenis greičiausiu būdu. EMS užtikrina šiuos pasikartojančius susitraukimus, taip spartindama šį mokymosi procesą.
Elektrinė raumenų stimuliacija taikoma esant:
Raumenų bei sausgyslių uždegimui;
Raumenų silpnumui ar prastai judesių kontrolei;
Apatinės nugaros dalies skausmui;
Po infarktų, insultų (esant raumenų atrofijoms);
Raumenų jėgos didinimo treniruotėse.
Per ilgą laiką elektrostimuliacija tapo neatsiejama fizinės terapijos dalimi, padedančia spręsti daugelį sveikatos sutrikimų. Jei elektrostimuliacija naudojama kaip viena iš priemonių atsistatymui po traumos ar chirurginės operacijos, ją turi paskirti gydytojas, o procedūrą turėtų prižiūrėti kvalifikuotas specialistas.
Asmenims, turintiems širdies problemų, taip pat nėščiosioms, būtina informuoti gydytoją prieš pradedant šią terapiją. Pasidalindami savo sveikatos istorija ir vartojamais vaistais su gydytoju, užtikrinsite saugią ir veiksmingą procedūrą. Jei svarstote apie elektrostimuliacijos terapiją raumenų būklės gerinimui ar skausmo mažinimui, pirmiausia pasikonsultuokite su savo gydytoju.